7. września dniem świętowania XX. Jubileuszu GPR

Mogłoby się wydawać, że będzie to kolejny, zwykły dzień wypełniony mozolną pracą i obowiązkami, stało się jednak zupełnie inaczej. Dokładnie w samo południe wśród ciszy i skupienia codziennej pracy rozległ się dźwięk alarmu przeciwpożarowego i rozpoczęła się ewakuacja pracowników. Wśród pracowników zapanowała lekka nerwowość podszyta lękiem, czyżby miało powtórzyć się to, co zdarzyło się wiosną 2008 roku, kiedy cały zakład stanął w płomieniach? Jednak dobiegając do bramy zakładu wszyscy już wiedzieli, że są to tylko manewry strażackie, a dzień 7 września będzie inny niż wszystkie - w końcu XX-lecie firmy obchodzi się tylko raz.
 

Rozpoczęte w ten sposób manewry sprawdzały zarówno przygotowanie pracowników jak i elementów technicznego wyposażenia zakładu w sytuacji zagrożenia pożarowego i składały się z trzech części. Pierwsza część sprawdzała zachowanie pracowników podczas ewakuacji zakładu a jednocześnie czas dojazdu i sprawność jednostek państwowej oraz ochotniczych straży pożarnych podczas rozwijania linii i prowadzenia akcji gaśniczej.
 

 
 
Część druga manewrów obejmowała pokaz środków gaśniczych w tym metod ich działania i sposobów użycia w przypadku pojawienia się ognia. Jednak największym zainteresowaniem pracowników cieszyła się trzecia część manewrów, czyli sztafeta gaśnicza, w której udział brali pracownicy firmy podzieleni na 4 drużyny po 6 osób (reprezentacje zmian produkcyjnych). Drużyny pokonywały tę sama trasę z przeszkodami gasząc zarzewia ognia przy pomocy różnych środków gaśniczych (gaśnice, koce gaśnicze, hydranty) a zwycięzcą miała zostać ta, która wszystkie zadania wykona w najkrótszym czasie. Uroczyste ogłoszenie wyników sztafety gaśniczej miało nastąpić w drugiej części obchodów Jubileuszu, na festynie zakładowym zorganizowanym w Zespole Pałacowo-Parkowym w Zarzeczu.
     Zgodnie ze scenariuszem obchodów o godzinie 16:00 wszyscy pracownicy firmy GPR oraz zaproszeni goście honorowi zebrali się przy bramie wjazdowej zakładu w Zarzeczu i przy akompaniamencie Strażackiej Orkiestry Dętej OSP Zarzecze zwartym pochodem przemaszerowali do zarzeckiego parku.
 
 
Jubileuszowy festyn firmy GPR swą obecnością zaszczycili przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Przeworsku (p. Starosta Zbigniew Kiszka), Urzędu Gminy Zarzecze (p. Wójt Wiesław Kubicki) oraz Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku (p. Komendant Janusz Flak). Na obchodach Jubileuszu nie mogło oczywiście zabraknąć dyrektorów zarzeckich szkół oraz przedstawicieli instytucji i firm, z którymi GPR od 20 lat współpracuje w tym m.in. firmy TW Reifen- und Räder-  handelsgesellschaft mbH, która od początku istnienia firmy zajmuje się dystrybucja jej produktów na rynkach całego świata. Festyn odwiedził również (mimo napiętego harmonogramu prac duszpasterskich) ks. prałat Zenon Ruchlewicz, który ponadto w poprzedzającą festyn niedzielę odprawił uroczystą Mszę Św. w intencji pracowników i Zarządu firmy.
     Część oficjalną festynu rozpoczął Prezes Zarządu GPR Andrzej Kubik witając przybyłych gości i życząc wszystkim dobrej zabawy. Następnie głos zabrali Wójt Gminy Zarzecze i Starosta Przeworski, którzy wręczył na ręce prezesa listy okolicznościowe grawertony. Rozbawienie wśród uczestników festynu wywołał prezent wręczony przez Komendanta PSP – była to specjalna gaśnica wypełniona jednak środkiem (alkoholem) nie służącym do gaszenia pożarów a raczej pragnienia przy takich jak ta okazjach.
 
 
Komendant PSP ogłosił również wyczekiwane z niecierpliwością wyniki sztafet. Zwycięską drużyną okazała się drużyna zmiany 4 reprezentowana przez kolegów: Bułaś Rafał, Drapała Krzysztof, Hejnosz Damian, Jamroży Piotr oraz Kokoszka Michał, która z czasem 2,49 sekund pokonała pozostałe drużyny zaledwie o kilka sekund wygrywając tym samym nagrody rzeczowe ufundowane przez Zarząd GPR. Specjalnymi nagrodami wyróżnione zostały dwie panie, które weszły w skład sztafet gaśniczych I i III zmiany – koleżanki : Dorota Matrejek i Kucza Dorota.

Po zakończeniu części oficjalnej i krótkim koncercie w wykonaniu orkiestry OSP z Zarzecza inicjatywę przejęli harcerze z 5 Drużyny Starszo-Harcerskiej „Żywioły” w Zarzeczu. Po krótkim występie artystycznym (piosenki harcerskie i turystyczne przy akompaniamencie gitary) rozpoczęły się zabawy z nagrodami dla dzieci pracowników GPR prowadzone przez druhny instruktorki. Na terenie parku oraz z wykorzystaniem historycznych pomieszczeń pałacowych zorganizowany został bieg patrolowy a dla młodszych zorganizowano kącik malarski, dmuchaną zjeżdżalnię, plac zabaw z atrakcjami, a nawet arenę do „walk gladiatorów”.

W przerwie zabaw dla najmłodszych na scenie pojawił się duży urodzinowy tort i odśpiewane zostało uroczyste 100 lat. Podziałem tortu zajął się osobiście prezes, co miało też swoje symboliczne znaczenie, a każdy z uczestników festynu otrzymał od niego swój kawałek. Po tym uroczystym akcencie rozpoczęła się zabawa taneczna, którą poprowadził zespół wokalno-muzyczny „Mars” oferując bardzo urozmaicony repertuar. Uczestników festynu nie trzeba było wcale namawiać do wspólnej zabawy – już przy pierwszych taktach muzyki scena taneczna wypełniła się tańczącymi parami.

 

Na terenie całego Zespołu Pałacowo-Parkowego rozbrzmiewały dźwięki muzyki oraz śmiech bawiących się dzieci, które wręcz „szalały” na przygotowanych dla nich atrakcjach. Chętni korzystali z możliwości przepłynięcia łódką po pałacowym stawie, natomiast dorośli sprawdzili swoją kondycję korzystając ze ścianki wspinaczkowej, przekonując się, że wcale nie jest łatwo dotrzeć na jej szczyt. Poziom dobrej zabawy na festynie jubileuszowym można było poznać nie tylko po radosnych uśmiechach na twarzach jego uczestników ale też po wypełnionym po brzegi bawiącymi się parami „parkiecie”. Wszyscy pytani o wrażenia twierdzili zgodnie, że zorganizowana po raz pierwszy w historii tego typu impreza integracyjna powinna na stałe zagościć w tradycji GPR-u i maja nadzieję, że na kolejną nie przyjdzie im czekać kolejnych 20 lat.

 

 

Autor
E. Kądziołka
2024  GPR Guma i Plastik Recycling Sp. z.o.o